Barvy podzimu

Duby červené se nenechají zahanbit
Barvy podzimu přebarví krajinu
Barvy podzimu přebarví krajinu

Měsíc za měsícem jde. Vynořují se a mizí v hlubinách času. Věčné defilé přinášející změnu ročních období. Jaro, léto, podzim a zimu. Každé z nich má své neopakovatelné kouzlo. Nejpůsobivějším však navždy zůstane podzim. Období známé fascinací barev a světelnými atmosférami. Na západní polokouli též známé jako „indiánské léto“. Koho by neohromil pohled na mlhou zalitá údolí s obrysy vrchů vystupujících nad ně. Úbočí zářící paletou barev, která pokryla nejen lesy, ale celý kraj. To vše tonoucí v jasu slunečního svitu.

Odkud se všechna ta nádhera bere? Napadne téměř každého při pohledu na takovéto scenérie. Jak to tedy je? Nejpůsobivějšími barvami udivují listnaté stromy a keře. Jejich zbarvení je předzvěstí, že své listí v následném čase ztratí. Děje se tak z důvodu udržení vlhkosti. Listnaté stromy díky velké ploše listů ztrácejí nebývalé množství vody odpařováním na povrchu. Ve chvílích kdy zem v zimě promrzne, je přerušeno zásobování vodou. Je tedy prvořadým zájmem podržet si vláhu. Pokud by si stromy zachovaly listy i v zimě, zcela jistě by uschly.

Impulsem pro shazování listí je změna režimu přicházejících podzimních dnů. Jedná se o kombinaci délky dne a teploty. Jakmile tento poměr dosáhne kritických hodnot (krátký den, nízká noční teplota a dlouhá tma) stromy na to reagují tvorbou zvláštních buněk. Ty vytvoří bariéru mezi řapíkem listu a místem, v němž list řapíkem přisedá ke stromu. To zapříčiní zastavení přísunu živin a vody do listu a list odumírá.

Listy javoru
Listy javoru

Dříve však než listí opadá, zbarví se, jak víme, právě onou paletou nenapodobitelných barev a škálou jejich odstínů. I tento jev má své zákonitosti. S příchodem podzimu, kdy jak jsme již objasnili, ustává přísun vody a živin, ustane i tvorba chlorofylu (díky němu jsou listy zelené). Tím nastane převaha ostatních barev, jako je okrová, žlutá, oranžová, hnědá, červená a dokonce i nachová. Barvy vznikají díky chemickým procesům za účasti cukrů tvořících se v listrech s příchodem nočních nízkých teplot. Nastává čas, který dokáže omračovat kouzelností nálad, ale také sevřít lidská srdce nevyslovitelnou melancholií, nad něčím co brzy skončí. Takto neomylně funguje cyklus ročních období, aby umožnil jarem, létem a podzimem vyčerpané zemi odpočinout si v náručí zimy a nabrat sílu, které jí s přibývajícím časem tak, jako tak ubývá.

Jinan dvolaločný v podzimním kabátu
Jinan dvolaločný v podzimním kabátu
Listí jinanu brzy spadá
Listí jinanu brzy spadá
Javory kralují svou barevností
Javory kralují svou barevností
Podzim oznamuje nástup své vlády
Podzim oznamuje nástup své vlády