Český fousek

Psí pracant do nepohody

Český fousek je naše národní plemeno psa. Jde o rasu hrubosrstého ohaře, který byl čistokrevně chován již za dob Rakousko – Uherska kolem roku 1882.

První zprávy o plemenu podobnému českému fouskovi však pocházejí již z doby císaře Karla IV. Ten tyto psy choval jako lovecké. Z dobových pramenů víme, že existují i zmínky o prodeji těchto psů. Doloženy jsou prodeje do Německa, Polska, ale i dále. Nelze tedy vyloučit, že ohaři evropského původu mají ve svých žilách i krev českých fousků. To by ovšem nutně ukazovalo na to, že český fousek může být považován za jedno z nejstarších psích plemen ohařů na starém kontinentě. První standard tohoto psa uveřejnil Josef Vilém Černý a to v časopise myslivost. Stalo se tak v r. 1882. V té době byl ale znám spíše jako český ohař.

Fena se štěňaty
Fena se štěňaty

Velký úpadek v chovu nastal v období První světové války. Nejen u „fouska“, ale i ostatních loveckých plemen. Jelikož tito psi byli považováni za nevhodné k výcviku pro služební potřebu, a pro lov nebyly vhodné podmínky, byli zapomenuti. Chov byl obnoven a po skončení války. Díky iniciativě Františka Housky. Chov téměř zanikl v důsledku rakousko-uherských restrikcí. Ovšem cesta českého fouska za uznáním standardu a zápisu Mezinárodní kynologickou federací byla ještě trnitá. Byl křížen s hrubosrstými ohaři, aby byla vytvořena chovná základna. Šlo o dobu zejména po Druhé světové válce. Nakonec se dočkal. Práce chovatelů byla korunována úspěchem a to v roce 1963, kdy bylo toto plemeno uznáno a zapsáno Mezinárodní kynologickou federací. Ti kdo chtějí znát víc,  český fousek  je veden pod oficiální značkou CF.

cesky-fousek- štěně
Štěně

Jméno plemena je nasnadě. Každého, kdo se na něj podívá, zaujme svým „bíbrem“ neboli vousem na své bradě, který je pro „fouska“ typický.

Povaha českého fouska se dá charakterizovat následovně. Je to pes houževnatý, vitální, aktivní, hbitý, a přitom velice inteligentní a bystrý. Ke svému vůdci oddaný a přátelský, stejně jako k rodině. K cizím je nedůvěřivý a zvyká si na ně delší čas. Český fousek je typický ohař. Miluje aportování. V něm je vynikající při práci ve vodě. Je výborný stavěč, tedy výborný při vystavování zvěře. Je velmi odolný k povětrnostním vlivům, které mu nijak nevadí při práci. Klidnější povahu mívají feny, psi naopak bývají svéhlavější. Dobrý vůdce jej může vycvičit prakticky jako všestranného loveckého pomocníka. Může být dokonce vychován i k ostrosti, jako obranář směrem k lidem. K dětem má bezproblémový vztah. Mnoho však záleží na jeho výchově.

Štěňata Česlého fouska
Štěňata Českého fouska
Při vystavování zvěře
Při vystavování zvěře

Hlas má fousek poněkud vyšší. Tak že jeho hlasové upozorní na jakékoliv podezřelé dění je neopominutelné. Jako hlídač je pozorný a dokáže rázně zasáhnout, nabude-li dojmu, že není vše v pořádku.

Aby byl český fousek zvladatelný, vyžaduje bezpodmínečně výcvik dominantního vůdce. Jde o aktivní a hravé plemeno, které potřebuje volnost a prostor k pohybu. Je vhodné jej zaměstnat činností a veškerým pohybem. Pořizovat by si jej proto měli jen ti, kdo mu mohou poskytnout všechny podmínky zdárného vývoje.

Čeští  fouskové
Čeští fouskové