Divoký svět rostlin.

Hodovník
Jaro

Je to svět, ve kterém mnoho zůstává skryto či utajeno lidskému zraku stejně tak, jako v říši hmyzu. Svět zahrnující statisíce druhů rostlin a rostlinek rozprostírající se bezmála od pólu k pólu. Ohromující říše obrů a trpaslíků tepající vlastním životem. Rostlinná společenstva jsou nejen samostatně existující organismy, ale vytvářejí podmínky pro život dalších statisíců jiných organismů, mezi něž patří i člověk. Jsou potravou pro jedny, lékem pro druhé, pro další, pak třeba jen potěchou duše i těla. Pro všechny společně pak plícemi a výrobnou tolik potřebného životodárného kyslíku. To je skutečnost, která by měla být vnímána každým našim nádechem a výdechem. Za možnost žít na této planetě skutečně vděčíme rostlinkám.

Parádnice

Stejně, jak rozmanité je společenstvo rostlin, je rozmanité i jeho názvosloví. A ty naše rostlinky mají jména tak úžasná, že podněcují fantazii k jejich poznání. Poznáte, jaká rostlinka se skrývá za tím či oním názvem a čím je zajímavá. Často vás také překvapí, že stačí přeběhnout chodník, nebo ulici, případně vyběhnout na trávník před domem a rázem se ocitnete v báječném světě rostlin. Tato část je věnována jedné z nejběžnějších a téměř všude přítomných rostlinek jakou je Smetánka lékařská (Traxacum officinale Web.) lidově známá jako pampeliška.

Sběr
Čekání na vítr

Patří mezi rostliny hvězdnicovité, složnokvěté. Je to vytrvalá bylina a popisovat jí, by bylo asi příslovečným nošením dříví do lesa. Kdo by neznal jarní trávník tvořený kobercem jasně žlutých květů připomínajících malá sluníčka. Květy pampelišky se stávají středem nejrůznějších zájmů. Zatím co pro děvčata jsou inspirací a materiálem k vití věnečků, chlapci z dutých stvolů květů vyrábějí frkačky. Stačí, aby stvol zůstal bez květu, jeden konec zmáčknout a už se troubí. Zaplatí zato však nepříjemně hořkou chutí v ústech, kterou má na svědomí latexu podobné mléko prýštící z obou konců stvolu. Pro zahrádkáře je pampeliška obávaným plevelem. Stačí malý kousek kořene zapomenutého, nebo odtrženého od mateční rostliny a nová rostlinka začne vyrůstat.

Společně

Jenomže pampeliška není jenom zdrojem zábavy a obtíží. Ve skutečnosti je to velice užitečná rostlinka. Jedná se o významnou medonosnou květinu hojně navštěvovanou různým hmyzem. Například včely mohou ze sto tisíc pampeliškových květů přinést až kilogram medu. Přitom jeden pampeliškový květní úbor se skládá až z dvou set drobných kvítků. Někdy se včely musí o květy pampelišek podělit s člověkem, který si z nich dělá nepravý pampeliškový“med. A tady již přecházíme k tomu, že pampeliška je také výbornou léčivkou. Nejen zmíněným medem, ale pro potřeby farmaceutické se sbírá hlavně kořen, který obsahuje mléko s vysokým obsahem kaučuku a dalších látek zpracovávaných průmyslově. Nejvýznamnější vlastností smetanky lékařské je její čistící účinek na organismus, při němž jsou z těla odváděny jedovaté nebo toxické látky. Z tohoto hlediska patří mezi nejúčinnější bylinky u nás. Další využití pampelišky, kterým je v západní Evropě oblíbený salát z jarních lístků u nás ještě nezakořenilo tak, jako rostlinka sama. Přitom se jedná o salát zdravý, lehce nahořklý a chutný. Smetanka lékařská nepotřebuje opylení hmyzem. Semínka se vyvíjejí bez oplodnění tzv. partenogeneticky. Ve spodu semeníku každého kvítku se vytváří semínko v podobě nažky spojené s jemným chmýřím dobře známým v době odkvětu. Chmýr vytváří známé bílé koule, které stejně jako květy mohou tvořit obdivuhodný koberec. Vzpomeňte si, až vás ony bílé ochmýřené kouličky vyprovokují k utržení a rozfoukání, že tím pomáháte k šíření květinky jedněmi zlořečené, druhými opěvované v každém případě však zajímavé i užitečné.

Po odkvětu