Drvodělka fialová (Xylocopa violacea)

Přílet
Přílet drvodělky

Není včela, jako včela.

Tato se jmenuje Drvodělka fialová (Xylocopa violacea) a patří do skupiny drvodělek. Pro výskyt v naší zeměpisné šířce přicházejí v úvahu tři druhy. Další je Drvodělka malá (Xylocopa iris) a tou třetí je Drvodělka potulná (Xylocopa valga ). Drvodělky patří do řádu blanokřídlého hmyzu čeledi včelovitých. Svým způsobem života se řadí do velké skupiny samotářských včel. Rozeznat Drvodělku fialovou od Drvodělky potulné není až tak snadné. Drvodělka fialová je skutečně včela i když se značně podobá velkým čmelákům.

Tato nádherná včela může dorůst až do tří cm velikosti. Jak ukazuje snímek je jednobarevně černá s výrazně fialově kovovým leskem na křídlech. Na hrudi a zadečku je bohatě porostlá černými chloupky s bílým odleskem. Přes svůj mohutně vyhlížející zjev a výrazně bzučivý let, který vyvolává určité obavy se jedná o mimořádně neškodný druh včel.

Jsou velmi plaché a již při lehkém vyrušení okamžitě odlétají. Drvodělky jsou často přepadány sršni, vosami i včelami medonosnými. Ovšem před nimi ihned ustupují bez známek obrany. Drvodělky jsou klenoty přírody, které se k nám rozšířily ze středomoří, patrně díky globálnímu oteplování. Zde je však na místě říci, že i přes tento fakt, zůstávají v naší přírodě velmi vzácné. Častěji se s nimi lze setkat snad jen na jižní Moravě. Jak již bylo uvedeno, drvodělky jsou samotářské včely, které sídlí a hnízdí v chodbičkách vybudovaných ve ztrouchnivělém dřevě. Zde si staví komůrky ze sekretu slinných žláz, do kterých kladou svá vajíčka. Na rozhraní dubna a května se páří. Poté oplodněné samičky začnou vyhledávat vhodná místa k založení rodu. Tvorba hnízda a vrtání chodbiček, spolu s tvorbou hnízdních komůrek zabere včele někdy značný čas. Často i několik týdnů. Drvodělka takto připraví 6 i více komůrek. Přibližně po dvou měsících se líhnou a vylétají mladé drvodělky, do té doby žije i jejich matka, která potom hyne. Tyto včely jsou významnými opylovači. Drvodělky mají také mnoho nepřátel. Například datlové si velmi rádi pochutnávají na jejich larvách. A nejen oni. Setkáte-li se s touto včelou ve volné přírodě, užijte si to, protože jste se setkali s mimořádným klenotem naší přírody.
Snímky byly pořízeny na Šternbersku 20.3.2019 v 9h. dopoledne.