Jedovaté rostliny – Nebezpečná krása.

 

 

 text a foto : Radek Tomášek

01

Rostliny jsou podivuhodné organismy. Na jedné straně mikroskopické, lehce přehlédnutelné. Na straně druhé giganti, kteří se přehlédnout nedají. Nejoblíbenější mezi nimi je skupina kvetoucích. A jak by ne. Uchvacují krásou, rozmanitostí, velikostí a barevností svých květů. Najdeme je na každé zahrádce. Zkrášlují mnohá prostranství ve městech i na venkově v desítkách a stovkách druhů. Ve snaze držet krok s módními trendy, mnozí podléhají pokušení z reklamy a zavádějí do svých zahrádek nové druhy květin a keřů. Lépe řečeno, ani ne tak nových, jako módních. A tak zatímco v zahrádkách našich babiček dominovaly růže, floxy, jiřiny, gladióly apod., dnes zde můžeme vidět třeba durmany, skočce, lilky, oleandry, ale také lýkovce či oměje.

Málokterý pěstitel si však uvědomuje nebezpečí, kterému se vystavuje pěstováním těchto druhů. Mnohé z nich jsou totiž velice nebezpečné jako celé rostliny. Jiné svými plody. Přitom největší nebezpečí hrozí dětem, které lákají zralé plody k jídlu. Pozření některých z nich může být i smrtelně nebezpečné. K těm opravdu nebezpečným patří třeba skočec, durman, lýkovec nebo oměj šalamounek a oměj vlčí mor. Skočec a durman ohrožují nejvíce svými semeny, zatímco například lýkovec a oměje jsou jedovaté ve všech částech rostliny.

O nebezpečné rostliny a jejich druhy by se lidé měli zajímat. Zejména ti, kteří chtějí tyto druhy pěstovat. Jsou známé skutečnosti, že mnohý pěstitel o takové rostlince ví, jak je krásná, avšak již málo ví o tom, jak je nebezpečná.

04        03        02

Hlavně rodiče by měli poučit své děti o nebezpečnosti pojídání neznámých plodů a semen. A nejen to, měli by hlavně děti seznámit s nebezpečnými rostlinami, aby je bezpečně rozeznaly. Obzvláště v období dozrávání plodů. Děti při objevování světa a výpravách za dobrodružstvím mohou narazit i na jiné druhy, než jaké rostou v zahrádkách. Rostou ve volné přírodě a jsou neméně nebezpečné nežli ty o nichž píšeme v předešlém textu. Smrtelně nebezpečné může být požití třeba rulíku zlomocného, vraního oka, anebo blínu či  bolehlavu. Je nutné uchránit děti před nebezpeční, které jim hrozí z neznalosti. To samé platí i pro dospělé. Není na škodu seznámit se blíže s flórou, kterou zamýšlíme pěstovat a také s tou, rostoucí v okolí bydliště.