Mišpule německá

(Mespilus germanica)

Malvice

Stejně jako jsme již psali o kdouli, tak i mišpule německá je neprávem přehlížený strom. Navzdory svému názvu se jedná o ovocný strom, pocházející z jihozápadní Asie až jihovýchodní Evropy. Lze ji nalézt až po Arménii. Přesto, že je mišpule německá (Mespilus germanica) strom, patří do čeledi růžovitých. Tento strom bývá nevysokého vzrůstu a vzácně dorůstá výšky do 10 m. Spíše je běžná výška okolo 4-5 m.

Plodící mišpule německá
Plodící mišpule německá

Díky této vlastnosti je velmi vhodná do menších zahrádek. Jako mladá roste spíše keřovitě, avšak dá se zapěstovat i do kmenové formy. Mišpule je velmi dekorativní strom výjimečného vzhledu s čarovně pokroucenými větvemi. Jedná se o opadavý strom s velmi tvrdým dřevem. Na kosterních větvích vyrůstají kratší větvičky zakončené trny. Mladé větvičky jsou plstnatě chlupaté. Tvar listů je odvozen od odrůdy, kterých je několik. Bývají oválného, kopinatého či vejčitého tvaru s jemně pilovitým okrajem. Svrchní strana bývá tmavší oproti spodní. Navíc jsou mladé lístky plyšově bíle ochlupené. Květ bývá bílý s 5 okvětními lístky. Plodem jsou nevelké malvičky žlutohnědé až hnědookrové barvy, dříve známé jako mišpule. Jejich tvar připomíná plod šípku avšak o velikosti až 5cm. Chuť je šťavnatě sladkokyselá. Uvnitř malvičky jsou komůrky skrývající hnědá semena tvaru fazole. Zahradní forma začíná plodit ve věku 2 – 4 let. Tento strom a jeho ovoce byl znám již v dobách středověku. A např. už za vlády Karla IV. je uváděna jako běžné dostupné ovoce. V současnosti je spíše vzácností, i když se s ní již můžeme setkat v nových výsadbách v některých zámeckých parcích, jako třeba v jižních zahradách děčínského zámku.

Detail malvic
Detail malvic
Detail listů
Detail listů

Mišpule dobře snáší mrazy, a pokud chcete mít v tomto období ovoce přímo ze stromu, mišpule je jedinečnou příležitostí. V čerstvém stavu je však trpká a nepoživatelná. Konzumovat jí však lze až po přejití mrazem. Zmíněné malvičky zhniličkovatí a teprve potom jsou konzumovatelné. I když mišpule není náročná na stanoviště, vhodnější jsou pro ni humózní a lehce vápenité půdy. Roste dobře na slunném i stinném místě. Není opadavá do teploty 10°C. Ve volné přírodě se vzácně vyskytuje v křovinách, lesích nebo zanedbaných sadech. Přednosti mišpule velmi dobře znaly a využívaly německé hospodyňky zejména v oblasti tzv. Sudet.

Plody
Plody
Malvice jiného druhu mišpule
Malvice jiného druhu mišpule

Plody mišpule jsou mimořádným ovocem, které obsahuje mnoho cenných látek. Jedná se v prvé řadě o vitamín C a B2, dále pak o hořčík, vápník, draslík i sodík. Obsahují cukr, vlákninu a kyseliny.
Využití plodů mišpule je široké, od sirupů, kompotů, marmelád a povidel, až po likéry. Mišpule mají i léčivé účinky. Uplatní se při kardiovaskulárních chorobách, při zánětech dýchacích cest, ale pomáhají i např. proti průjmům i vysokém cholesterolu. Chcete-li mít ve své zahrádce na pohled hezký strom a přitom z něj mít užitek, proč by jím nemohla být Mespilus germanika?

Zralé malvice
Zralé malvice
Mišpule německá
Mišpule německá