Noční motýli – Můry

Lišaj smrtihlav-Acherontia atropos
Lišaj vrbkový-Deilephila elpenor II
Lišaj vrbkový-Deilephila elpenor II
Lišaj svízelový-Hyles gallii
Lišaj svízelový-Hyles gallii

I když naši noční motýli nepatří k největším a nejbarevnějším, tak jako jejich tropičtí příbuzní,jsou neméně krásní, zajímaví a tajemní. Dokonce nejsou ani tak hojní a potkat se s nimi je pro mnohé z nás opravdovým zážitkem. Zvláště pak, pokud jde o setkání se zástupci našich nejkrásnějších nočních motýlů, kterými jsou lišajové.

Lišaj kyprejový-Deilephila porcellus
Lišaj kyprejový-Deilephila porcellus
Lišaj vrbkový-Deilephila elpenor
Lišaj vrbkový-Deilephila elpenor

  

 

 

 

 

 

Naší pozornosti při letním pobytu v přírodě jistě neunikne tato velmi zajímavá rozmanitá skupina nočních motýlů známá a lidově nazývaná můry. Zbarvením často připomínají kůru stromů apod. Ve dne si jich většinou ani nevšimneme, jejich krycí zbarvení (mimikry) je výborně maskuje. Za dne sedí noční motýl nehybně na jednom místě s křídly roztaženými,na rozdíl od denních motýlů, kteří odpočívají s křídly složenými nad tělem. Motýli mohou pohybovat každým párem křídel nezávisle, u můr jsou křídla spojena. Můry bývají tlustější a chlupatější než motýli (Stužkonoska modrá). Noční motýli mají většinou vějířovitá, pýřitá nebo hřebenovitá tykadla, trubičkovitý sosák, který je v klidu vždy spirálovitě stočen pod hlavou. Avšak jejich největší ozdobou jsou křídla.

Lišaj lipový-Mimas tiliae
Lišaj pupalkový-Proserpinus proserpina
Lišaj šeříkový-Sphinx ligustri
Lišaj šeříkový-Sphinx ligustri

Typickými zástupci nočních motýlů jsou „lišajové“ mající dlouhé, proudnicovité tělo a úzká křídla. U nás nejkrásnějším, avšak vzácným hostem je nechvalně nacisty proslavený Lišaj smrtihlav. Proslavila ho podivná kresba na horní straně hrudi, která připomíná umrlčí lebku. Vidět smrtihlava na vlastní oči je opravdový zážitek, který není dopřán mnohým. Lišajové patří mezi nejrychlejší letce mezi hmyzem, dosahují rychlosti i větší než 50 km za hodinu. Dokážou uletět až tisícikilometrové etapové noční tahy. Mají mimořádně dlouhé sosáky (mohou mít až 25cm), při sání nektaru na rostlinu nedosedají. Jejich housenky mají na osmém zadečkovém článku roh. Někteří z nich se u nás vůbec nerozmnožují, pouze k nám zalétají z jižní Evropy nebo ze severní Afriky.

Lišaj lipový- housenka před zakuklením
Lišaj lipový- housenka před zakuklením
Lišaj lipový-housenka
Lišaj lipový-housenka

 

 

Dospělý hmyz u motýlů neškodí, zato však jejich larvy zvané housenky jsou v mnoha případech škůdci velmi nebezpeční. Některé druhy škodí nejen v přírodě, ale i v domácnostech, ve skladech látek a potravin. (moli) Mnoho druhů motýlů jsou však zase užiteční tím, že opylují rostliny. Patří sem také i účelově chovaný Bourec morušový, jeho kokon je obalený vláknem až 12 km dlouhým, ze kterého se vyrábí hedvábí.

Lišaj borový-Sphinx pinastri
Lišaj borový-Sphinx pinastri
Lišaj borový-housenka
Lišaj borový-housenka
Lišaj lipový-Mimas tiliae II
Lišaj pupalkový-Proserpinus proserpina II

 

Lišaj paví oko-Smerinthus ocellatus
Lišaj paví oko-Smerinthus ocellatus