Pavoučí svět

Členovci – Pavouci (Araneae)

U pavouků stejně jako u jiných živočichů jsou nositelkami života samičky. Aby však mohlo vzniknout nové pokolení, musí dojít k zásnubnímu aktu a kopulaci se samečkem. Život pavoučích samečků má jisté odlišnosti. Zatímco ve stádiu nymf je jejich vývoj stejný jako u samiček, život dospělých samečků má své odlišnosti. Nejvýraznější odlišnost od nymf a samic je v tom, že samečci neloví potravu a bohužel také mají jen krátký život. Jejich jediným posláním je oplodnění samičky, někdy i více samic. Často se stává, že po kopulaci je sameček samicí skutečně sežrán a tím se vlastně zaslouží podruhé o zachování populace. Dravou samičku upoutává pohyb hledajícího samečka. Samci však mají množství triků, kterými čelí agresivitě samic. Tyto způsoby se však druh od druhu liší. Také tělesné dispozice samečka předurčují jeho osud. V převážné většině jsou totiž mnohem menší než samice.

KOKONY Nová generace pavouků povstane z vajíček nakladených samicí do zvláštního útvaru zvaného kokon. Může v něm být nakladeno podle druhu i několik stovek vajíček jako u křižáka pruhovaného.

Kokony jsou často jediným dokladem výskytu pavouka na stanovišti. Mohou také prozradit o jaký druh se jedná, neboť pavouk sám často uniká pozornosti nenápadným způsobem života. Vždy je však nutné mít dostatečné znalosti protože určení druhu mnohdy působí potíže i odborníkům. Příkladem může být náš poměrně hojný zástupce zápředkovitých, žlutohnědá drobná zápředka zvonečková, anebo zástupce ostníkovitých, ostník pavoukožravý.

 

maloocka_smaragdova
maloocka_smaragdova

Maloočka smaragdová je jediným zástupcem u nás. Své kokony hlídá v komůrce vytvořené z listů vhodných rostlin. Například ostružin apod. Samice slíďáka svůj kokon nosí připředený u snovacích bradavek. Vylíhlé nymfy prvního vývojového stádia nosí samice na zádech.

Samice křižáka pruhovaného s kokonem.

Samice křižáka pruhovaného s kokonem
Samice křižáka pruhovaného s kokonem
Samice Slíďáka s kokonem - Pardosa
Samice Slíďáka s kokonem – Pardosa

Kokon je malým zázrakem a musí malé pavoučky ochránit před sluncem, větrem, sněhem, deštěm a mrazem i déle než půl roku. Není proto překvapením, že samici jeho tvorba vyčerpá natolik, že u něj znovu nabírá sílu i týden. Při nepříznivém počasí jej samice ani nemusí dokončit. Kokon může dosáhnout průměru až dvou centimetrů a poskytnout útulek až čtyřem stům vajíček. Malí pavoučci se líhnou ještě na podzim. Bezpečí domova však opouštějí až na jaře.

Kokon Zápředky zvonečkové
Kokon Zápředky zvonečkové
Kokon3
Kokon3