Rozumíte tomu ?

Ježek

Naše rodná planeta Země krouží vesmírem již několik miliard let. Z pohledu kosmického je to nemnoho. Z pohledu lidského života je to neskutečně dlouho. Vše mělo svůj přirozený řád a vývoj. Najednou se však stalo něco, co přineslo planetě katastrofu. Možná si to neuvědomujeme, a snad ani nechceme. Nebyly to ale ani asteroidy, díky nimž vyhynuly dinosauři, ani sopky a zemětřesení, dokonce ani ničivé vlny tsunami či jiné grandiózní živly. Bylo to něco tak nicotného, že se sama příroda nestačí divit. Ano na Zemi byl dosazen člověk. A hned od prvopočátku jak si myslí, že mu bylo dáno, se začal chovat stylem sobě vlastním.

Včelka na květu jabloně
Včelka na květu jabloně

Vymyslel desatero, jen aby jej vzápětí mohl porušit. S arogancí sobě vlastní rozhoduje o tom, co je a co není dobré. Dokonce nejen pro něj samotného. Vykoumal a sepsal tisíce zákonů, nařízení a předpisů jen proto, aby je sám mohl porušovat. Všimli jste si milí čtenáři, že člověk je jediný tvor, který je ovládán zákony, které navíc sám vytvořil, aby je také sám porušoval? Dávno z jeho chování vymizelo to, co nepotřebovalo zákonné normy. Je s podivem, že je to, to nejzákladnější. A co že to je? Nebojte se, nebudu tu vyjmenovávat desítky vlastností a unavovat vás tím. Ono to není totiž nic jiného, než obyčejná lidskost.

Všichni ji znají, vědí o ní, jen nějak ne a ne přijít na to, kam zmizela. Rozhlédněte se kolem sebe. Není vám nic nápadné? Opravdu ne? Co totiž vyhovuje člověku, nevyhovuje ničemu jinému. Myslíte-li si že přeháním, pak přestaňte číst a zamyslete se.

Otakárek fenyklový
Otakárek fenyklový

Není pravdou, že to co vývojově na této planetě probíhalo miliony let, se člověku podařilo během pár století zdevastovat? A pokud tomu tak je, co asi nastane během několika příštích desetiletí? Jaká je budoucnost těch, kteří dnes začínají poznávat krásy života pomocí prvních krůčků? Nevěřím, že vy všichni, kdo jste dočetli až sem, byste chtěli obdivovat neskutečnou nádheru života jen z fotografií, pohlednic, videa či televize.

Zasaďte strom či kytičku, osvoboďte ze záclony zbloudilého čmeláka, umožněte ježčí mámě převést bez úhony rodinku přes silnici, nebo zachraňte včelu topící se ve sklenici piva.

Teprve teď se nadechněte a hrdě řekněte „ já jsem člověk“, a ono to bude pravda.

Už nyní vám ne za sebe, ale za sám život děkuji. Rozumíte tomu?

Ježek
Ježek