Skákavky – pavouci patřící do čeledi Skákavkovití (Salticidae) a nadčeledi Salticoidea.

Skákavka -Aelurillus v-insignitus (2)

Skákavky – pavouci patřící do čeledi Skákavkovití (Salticidae) a nadčeledi Salticoidea.
Z pohledu osmi očí.

Je známo na 5000 druhů skákavek s délkou těla od 2 do 18 mm. V ČR žije přes 70 druhů skákavek. Většinou však jde o pavoučky velmi malých velikostí.
Spatřit tyto pavouky není zrovna snadné. Jedná se totiž o velmi hbité a pozorné pavoučky. Budete li mít to štěstí a budete je moci pozorovat, zjistíte, že se chovají jako by byli na „pružince“. Pohybují se velmi rychlými trhavými pohyby a v případě potřeby překvapí, jak rychle a daleko dokážou odskočit.

Skákavka -Aelurillus v-insignitus
Skákavka -Aelurillus v-insignitus

Sám jsem zažil několik neuvěřitelných chvil se skákavkou, která se mi nečekaně objevila na monitoru PC. Malou skákavku jsem s citem provokoval prstem ruky a ona jakoby přistoupila na mou výzvu a hrála se mnou na schovávanou. Její reakce byly blesku rychlé a pokaždé zmizela tak rychle, že jsem jen stěží postřehl jak. Po chvilce s e ale opět vynořila na jiném místě a provokovala k dalšímu „škádlení“. A ačkoliv se jednalo o pavouka, byl tak malinký a roztomilý až mě to překvapilo. Chvilky s ním byly opravdu překvapivě emotivní.

Skákavky se vyznačují protáhlým tělem s mohutnou hlavohrudí. Mají poměrně krátké, ale silné nohy. Zadní páry slouží prioritně ke skákání.
Nápadné na skákavkách jsou jejich oči. Mají jich osm, uspořádaných do tří řad. Oči skákavek jsou podivuhodnou optickou soustavou s mimořádným výkonem a funkcemi. Čtyři nápadně velké jsou rozmístěny svisle na přední straně hlavohrudi a tvoří první hlavní řadu. Další dvě menší na bocích hlavohrudi. Poslední pár se pak nalézá vzadu na zadním okraji hlavohrudi a jsou třetí řadou. Jak tedy oči skákavek pracují? Funkce jsou rozděleny takto: Oči třetí řady registrují pohyb a skákavka okamžitě reaguje tím, že se otočí ve směru registrovaného pohybu. Současně s tím zapojí do činnosti svoje přední hlavní oči, které pracují diferencovaně. Druhá řada očí má široké zorné pole. Jakmile jimi zachytí pohyb, současně zaostří obraz svýma největšíma předníma očima, které pracují stejně, jako zoom objektiv. Skákavka takto zaostří svůj zrak na kořist, kterou následně překvapí blesku rychlým útokem. Při němž kousnutím vpraví do oběti chelicerami (kusadly) jed.
Pojmenování dostali skákavky patrně od toho, jak překvapivě dovedou při útoku, tak při úniku z nebezpečí skákat. Jejich skoky mnohonásobně přikračují délku jejich těla.