Sláva Štochl – Nenapodobitelný lovec živé krásy

Sláva Štochl

Sláva (Jaroslav) Štochl, legenda fotografie živé přírody.  Sláva Štochl.

Narodil 12. 1. 1913 v Praze a zde také 28. prosince 1990 zemřel.  Absolvent reálky, následně úředník. Byl spolu s bratrem aktivním kanoistou a z toho pramenil i jeho zájem o sportovní fotografii. První fotografické úspěchy přicházely během druhé světové války, kdy externě spolupracoval s několika časopisy, jako byl Ahoj, Start nebo Ozvěny světa. Jeho sportovní snímky byly vyhledávanými a uznávanými. V květnu 1945 aktuálně zaznamenal dění z bojů v ulicích Prahy. Sláva Štochl se pražského povstání aktivně účastnil. Proto je jeho výpověď o těchto událostech velmi ucelená.  Vypovídá nejen o faktech dění, ale také o jeho pohotovosti reportéra sportovních akcí.

Naturel vnímavého fotografa – umělce, jej však po válce stále víc přitahoval k tomu, věnovat se fotografování živé přírody. Proto se stal volným fotografem, aby se mohl své lásce věnovat cele. A z tohoto pohledu se stal doslova revolučním fotografem. Stal se průkopníkem fotografického stylu, který neměl v té době obdoby na celém světě.  A z mnoha hledisek nemá ani dnes. To co činí Slávu Štochla jedinečným, je neskutečné vidění okamžiku. Je známo, že k mnohým svým snímkům používal různé triky.  Nijak to však nesnižuje výsledný efekt.  Nic to nemění na tom, že Štochlovi snímky jsou nenapodobitelné originalitou vnímáním scény.

Sláva Štochl je znám jako autor mnoha knih, k nimž si i sám psal velice výstižné texty.  A právě spojení jeho snímků a textů dělá z jeho publikací jedinečné učebnice fotografie, psaní a hlavně lidskosti.

Se jménem Sláva Štochl je spojena široká škála fotografií živé přírody, zejména z prostředí rybaření a myslivosti. Jeho snímky velmi emotivním způsobem vždy zachycují pomíjivé okamžiky běhu života, které však mnohému z nás zůstanou navždy utajeny.  Díky němu je však může prožít každý a mít tak možnost uvědomit si rozmanitost a krásu živé přírody, která je tvůrkyní všeho. Snímky rybích dravců ve skoku či jeleních soků v soubojích vykreslují  dění v přírodě jako události, které tvoří sám život. Existuje li synonymum pro výjimečného fotografa přírody, pak nese jméno Sláva Štochl. Příznačné je i Štochlovo heslo „ulovit a nechat žít“, jak to dokazují jeho snímky. Velkou symboliku má i jeho odkaz: „Chci, abyste pokračovali cestou, po níž jsem šel i já“.

Sláva Štochl byl zakladatelem Klubu fotografů živé přírody, který se posléze stal členem celosvětové organizace International federation of Wildlife Photography.

Troubící jelen v říji
Troubící jelen v říji
Jelen zabitý po souboji
Jelen zabitý po souboji
Slavný snímek bojujících jelenů
Slavný snímek bojujících jelenů
Nejslavnější fotografie - skok pstruha
Nejslavnější fotografie – skok pstruha

 

Jeho jméno nese i fotografická soutěž „ Zlatý jelen Slávy Štochla“ pořádaná jako bienále. Sláva Štochl má mnoho následovníků, ale jen nemnoho z nich dokáže do své tvorby vložit ty emoce, které tvoří právě ony snímky „Štochlovskými“.  I když se jedná o fantasticky technicky vyvedené snímky, ve velké většině jde jen o zaznamenaný dokument okamžiku. Sláva Štochl je v tomto ohledu stále nedostižným mistrem zachycení vrcholného okamžiku děje, jak dokládají jeho nejslavnější snímky.  Sláva Štoch byl prostě jedinečný..….